Aksaray Üniversitesi
Tıp Fakültesi
Fakültemiz Beyaz Önlük Giyme Töreni Gerçekleştirildi

ASÜ Tıp Fakültesi 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı Dönem-I öğrencileri için hazırlanan "Beyaz Önlük Giyme Töreni" başta Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN, üniversitemiz üst yöneticileri, fakülte dekanları, tıp fakültesi öğretim üyeleri, öğrencilerimiz ve ailelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

ASÜ Konferans Salonu’ndaki etkinliğin açılışında bir selamlama konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN, tıp fakültelerinin hekim yetiştiren okullar olduğunu anımsattı ve “hekim” kelimesinin “hâkim, hükümet, hüküm, hikmet” kelimeleriyle aynı kökten geldiğini belirtti. Bu kavramların insanın fıtratı ile alakalı kavramlar olduğuna da dikkat çeken ASÜ Rektörü, “Doktorlar ve ileride bu mesleği yapacak olan öğrencilerimiz bir bakıma, fıtratından uzaklaşmış insanları kendi fıtratlarına tekrar döndürmeye çalışıyorlar. Bu çok zorlu bir süreç ve aşkla, emekle, sabırla yapılması gerekiyor” dedi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet GÜL de tıp eğitiminin meşakkatli bir yol olduğuna vurgu yaptı. Bu yolculuğun altı yıllık eğitim süreci ile sınırlı olmadığını dile getiren GÜL, “Beyaz önlük giymek aslında yüzük takmak gibidir. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra vatanımızın farklı yerlerinde -belki vatanımızın ötesinde- görevlerini en iyi şekilde yapacaklar. Bazıları kalp krizi geçiren bir hastanın damarlarını açarak hayatını kurtaracak, bazıları kanser olmuş bir hastaya şifa verecek, bazıları farklı ameliyatlar yapacak… Hepsiyle ayrı ayrı gurur duyacağız” dedi. Yapılan açıklamaların ardından Rektör ŞAHİN, Fakülte Yöneticileri ve akademisyenler öğrencilere beyaz önlüklerini giydirdi.

Törende ASÜ Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri ve akademisyenleri mini bir dinleti sundu. Belge takdimlerinin ardından tören tamamlandı.